Cukrzyca jest chorobą, na którą cierpi pół miliarda ludzi na świecie. Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje już co najmniej 3 mln ludzi. Jak podają statystyki w 2018 roku z powodu cukrzycy w szpitalach leczono 279 tys. osób. Przewiduje się, że do 2030 roku ponad 10% polskiej populacji będzie chorowało na cukrzycę, która może powodować szereg powikłań oraz niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie organizmu.
95% rozpoznań stanowi Cukrzyca typu 2, która należy do grupy chorób cywilizacyjnych, czyli determinowanych przez styl życia. Choroba może nie dawać żadnych objawów przez wiele lat, dlatego ciągle jest zbyt późno rozpoznawana, nierzadko przy okazji zawału serca czy udaru mózgu.
Zapobieganie rozwojowi powikłań cukrzycowych obejmuje wiele działań mających na celu ograniczenie szkodliwego wpływu choroby na organizm człowieka. Działania te powinny uwzględniać:
Samokontrolę prowadzoną przez osobę chorą w zakresie:
kontroli masy ciała (zaleca się wykonywać ważenie raz w tygodniu, w celu uniknięcia niekontrolowanego przyrostu masy ciała);
kontroli stanu i pielęgnacji stóp (ma na celu zmniejszenie wystąpienia powikłań związanych z rozwojem tzw. stopy cukrzycowej).
Prowadzenie zdrowego trybu życia:
przestrzeganie zasad zdrowego żywienia w cukrzycy. Darmowe plany żywieniowe przygotowane według zasad diety DASH dostępne są na stronie diety.nfz.gov.pl;
uprawianie regularnej aktywności fizycznej dostosowanej do potrzeb chorego.
Regularne przyjmowanie leków przeciwcukrzycowych (doustnych), insuliny według zaleceń lekarza.
Regularne wykonywanie badań diagnostycznych celem oceny stanu wyrównania glikemii i występowania powikłań.
W dzisiejszej Środzie z Profilaktyką powiemy także: